Powered by JS Network Solutions

O kampanii KP

Dlaczego taka ogólnopolska kampania ?

Doświadczamy ogromnego niezrozumienia dotyczącego korzystania z alkoholu w życiu społecznym i osobistym np. rezygnacja z korzystania z alkoholu na czas adwentu, sierpnia czy wielkiego postu, a potem jest nadużywanie i nieumiejętność zapanowania nad sobą (usprawiedliwiana tym, że przecież na wybrane okresy roku – mogę rzucić!). Zatem dla osób niemogących poradzić sobie z problemem jest to czas weryfikacji i podjęcia kroków, chociażby całkowitej abstynencji, zaś dla pijących - ukazanie i potwierdzenie, że nie jest to złem jeśli nie ma upijania się jak przytacza Pismo św.:

"Nie upijajcie się winem" (Ef 5,18) nie równa się "nie pijcie wina"! Chyba, że ktoś się upija!

Kampania stanowi również przedstawienie kompletnego stanowiska Kościoła wobec alkoholu, które często postrzegane jest fragmentarycznie, wyłącznie na podstawie wezwań do abstynencji z powodu nadużyć.

Znaczenie kampanii dla społeczeństwa

Ludzie niejednokrotnie nie mają wzorców, jak mają korzystać z alkoholu, by ten nie niszczył ich życia, ale służył godziwemu świętowaniu. Wiele osób z tego powodu popada w błędne przeświadczenie, że alkohol to samo zło. Prawdą jest jednak to, że alkohol sam w sobie nie jest zły, ale dopiero sposób jego spożywania może mieć pozytywny lub destruktywny wpływ na życie człowieka.

 
Społeczna kampania – Kultura Picia ma obalić wiele mitów, które wychowują bardziej do lęku niż do normalności i racjonalnego podejścia do tematu.

Do kogo jest skierowana kampania?

Kampania skierowana jest:

 • do osób, które chcą jasno wyrazić swoje stanowisko wobec alkoholu, a tym samym od strony duchowej chcą złożyć świadectwo – w jaki sposób używają lub nie używają alkoholu
 • do osób, które do tej pory nie miały stanowiska w tej sprawie, a przez zajęcie go mogą mieć pozytywny wpływ na życie rodziny i społeczeństwa


Adresaci kampanii, mogą określić swoją przynależność do jednej z trzech grup:

 • Grupa czerwona
  ABSTYNENCJA Z POWODU NIEUMIEJĘTNOŚCI ZAPANOWANIA NAD PROBLEM

 • Grupa zielona
  ABSTYNENCJA Z POWODU DUCHOWEJ OFIARY Z SIEBIE ZA OSOBY NADUŻYWAJĄCE

 • Grupa niebieska
  KORZYSTANIE Z ALKOHOLU ALE NIGDY NIEUPIJANIE SIĘ JAKO ŚWIADECTWO

 

Dlaczego warto się przyłączyć?

Słowo Boże mówi jasno: "Składajcie i wypełniajcie śluby dla Pana" (Ps 76,11). Bezpośrednim i najważniejszym powodem jest wypełnienie Słowa Bożego, aby w codzienności dawać świadectwo wierności Bogu. Wszystkie osoby przyłączające się do którejkolwiek z grup zostają objęte modlitwą, w formie regularnych Mszy Świętych, sprawowanych w ich intencjach.


Czemu taki czas?

Celowo i z rozmysłem został wybrany czas przed świętami, gdyż dla wielu osób to czas świętowania. Dla jednych jest to czas radości, gdyż mają umiejętność nienadużywania alkoholu i dobrego przeżywania spotkań w gronie najbliższych. Dla innych bywa to czas dramatów rodzinnych z powodu nadużyć alkoholu.

 

Błogosławieństwo Kościoła

Projekt kampanii uzyskał błogosławieństwo Kościoła, udzielone przez ks. bp. Edwarda Dajczaka, ordynariusza diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

 

Wpieramy

Inicjatywa ma na celu wsparcie dotychczas działających wszelkich projektów, akcji, krucjat (np. Krucjata Wyzwolenia Człowieka) podejmujących działania przeciw nadużyciom alkoholu.

 

 

More in this category: Biblia o piciu »
Top